Obserwatorzy

piątek, 9 sierpnia 2013

Lubię czytać! Dojrzewanie błazna Jonasa Gardella

"Dojrzewanie błazna"
org. En komikers uppväxt
Jonas Gardell
przełożyła Iwona Jędrzejewska
Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza 2005
Liczba stron: 231


Za tę książkę wzięłam się zaraz po skończeniu wspaniałego Tiziano Terzaniego, o którym mogliście przeczytać TU. Oczywiście wiedziałam, że to będzie lektura zupełnie innego rodzaju, ale szok był w sumie i tak duży ;)


Podoba mi się "fizyczna" forma książki. Wygodnie trzyma się ją w ręce, okładka jest wykonana z przyjemnego w dotyku papieru, krótkie rozdziały z tekstem dobrze rozłożonym na stronie szybko się czyta.

Co do treści, to jest ona dla mnie głęboko pesymistyczna. Książka opowiada o Jusze, chłopcu chodzącym do podstawówki w małej mieścinie, która teoretycznie powinna być rajem dla rodzin. Niestety stosunki zarówno w rodzinie Juhy, w jego klasie, jak i w ogóle relacje między mieszkańcami miasteczka wcale nie są idealne. W szkole często pojawia się agresja, większość dzieci mniej lub bardzie skutecznie zabiega o względy małej grupki najpopularniejszych uczniów, czego w ogóle nie dostrzega nadużywająca alkoholu wychowawczyni. W domu Juhy rodzice co prawda często się kłócą, ale nie jest też aż tak źle. Historie z dzieciństwa przeplatane są listami dorosłego Juhy, z których widać, jak ogromny wpływ miało na jego życie właśnie dzieciństwo.

Książkę czyta się dość szybko, momentami jest dość wulgarnie, czasem śmiesznie, aczkolwiek zawsze panuje pesymistyczny nastrój. Nie jest to lektura na poprawienie sobie humoru, ale moim zdaniem w miarę możliwości warto po nią sięgnąć. Ja polecam!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz