Obserwatorzy

czwartek, 4 lipca 2013

Lubię czytać! Koniec jest moim początkiem Tiziano Terzaniego

"Koniec jest moim początkiem"
org. La fine e il mio infizio
Tiziano Terzani
opracował Folco Terzani
przełożyła Iwona Banach
Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2010
Seria Naokoło świata
Liczba stron: 576


Są takie książki, które robią wrażenie. Może brzmi to banalnie, ale tak jest. Już w trakcie lektury wie się, że to tekst pod jakimś względem wyjątkowy. Taką świadomość miałam czytając "Koniec jest moim początkiem" Tiziano Terzaniego (-> wikipedia).Książka rozpoczyna się listem Terzaniego do syna Folca z propozycją przeprowadzenia niezwykłego projektu. Tiziano wie, że jego czas się kończy i w związku z tym zaprasza Folca do rozmów, w trakcie których syn będzie mu mógł zadać wszelkie pytania, które zawsze go nurtowały. W ten sposób powstaje zapis wspaniałych konwersacji o życiu niezwykłego dziennikarza. Tiziano opowiada najpierw o swoim dzieciństwie, o tym, jak wyrwał się z biednej rodziny na studia, poznał matkę Folca i rozpoczął fantastyczną karierę i niesamowite, dalekie podróże. W rozmowach wątki osobiste przeplatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi w azjatyckich krajach. W trakcie swej bogatej kariery i pracy dla Spiegla dziennikarz mieszkał między innymi w Chinach, Wietnamie, Japonii i Indiach i każdy z tych krajów na swój sposób wzbogacał i zmieniał jego życie, powodował jego wewnętrzną przemianę, zmianę poglądów, dojrzewanie i w końcu przygotowanie się na nadchodzącą śmierć.


Rozmowy czyta się doskonale. Zawarte w nich historie są niezwykłe, czasem śmieszne, czasem wzruszające, zawsze pouczające i wzbogacające. Wielki tom przeczytałam bardzo szybko, trochę żałując, że już się kończy. Na pewno w miarę możliwości sięgnę po książki-reportaże Terzaniego, np. "W Azji" czy "Powiedział mi wróżbita". Książkę polecam serdecznie, jestem pewna, że każdy, kto po nią sięgnie, będzie szczęśliwy, że na nią trafił.

4 komentarze:

  1. Ja już się obkupiłam na lipcowe czytanie, ale jeśli gdzieś na nią trafię (na pewno nie w moje zapyziałej bibliotece;/), to kupię - lubię takie historie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. na allegro jest w fajnych cenach ;) a to ksiazka, ktora moim zdaniem warto miec

      Usuń